Jak se vyznat ve složení zubních past

Jak se vyznat ve složení zubních past

Složení potravin dnes studujeme zcela běžně, složení zubních past však stále ještě opomíjíme. Ačkoli je používáme dvakrát každý den, netušíme, co obsahují. Přes sliznici dutiny ústní se přitom velmi snadno vstřebávají mnohé látky, rychlé rozpuštění a vstřebávání v ústech se běžně používá pro léčbu akutních stavů. Proto je potřeba lépe zvážit, jakou zubní pastu používat. Výběr té správné by se měl odvíjet v první řadě od jejího složení.

Jejich obaly – stejně jako obaly ostatních kosmetických produktů – přitom musí obsahovat složení produktu v mezinárodních názvech a v pořadí od nejvíce po nejméně zastoupenou látku. Zaměřili jsme se na pět základních kategorií, jejichž význam a účinnost pacienty zajímají nejvíce. Jedná se o bylinný rozměr pasty, její pěnivost, látky odstraňující zubní plak, důležitost fluoru a roli příchuti.

Je bylinná zubní pasta totéž jako herbal zubní pasta?

Pokud preferujete bylinné složení zubní pasty, vybírejte takovou, která obsahuje bylinné extrakty (na obalu značené jako ext., extract, herbal extract), ne pouze silice (označení Oil). Silice je extrahovaná olejová látka, někdy nazývaná též éterický olej. Rostliny je vytvářejí jako obranu proti škůdcům. Do zubních past se přidávají v minimálním množství, proto nemohou být pro dásně dostatečně účinné. Extrakty se připravují většinou takzvanou macerací (vyluhováním). Tím si každá z bylin udrží léčivé účinky na zdraví dásní, na potlačení krvácení nebo mírnění zánětu a příznaků paradentózy.

Musí zubní pasta hodně pěnit?

V zubních pastách se používají různé druhy pěnidel, nejčastěji sodium lauryl sulphate (SLS). Je to chemický tenzid používaný v mnoha výrobcích pro osobní hygienu (také v mýdlech, šamponech apod.). Je to levné a velmi účinné pěnidlo. Ukázalo se, že SLS zvyšuje výskyt aft u lidí, kteří jimi pravidelně trpí. Těm jednoznačně doporučuji vyhýbat se použití zubních past obsahujících tuto látku. Přírodní pěnidla mohou být na bázi mandlí (např. sodium sweetalmondamphoacetate), který obsahují zubní pasty HERBADENT. Zubní pasta sice méně pění, ale nedráždí ústní sliznice. Je proto vhodná i pro nejmenší děti nebo pro pacienty po onkologické léčbě.

Jak zubní pasta odstraňuje bakteriální plak?

Zubní pasty obsahují složky, které při správné technice čištění zubů napomáhají odstranit bakteriální film na zubní sklovině, který neustále vytváří ústní mikroflóra. Hydratovaná silika je druh velmi jemných abraziv, díky níž i při špatné technice čištění zubů nedochází k poškozování skloviny nebo povrchové vrstvy dásně. Přesto účinně odstraňují plak z povrchu zubu.

Je lepší zubní pasta s fluorem, nebo bez něj?

Mnoho zubních past obsahuje sloučeniny fluoru, tzv. fluoridy, které napomáhají zubní sklovině zacelit drobné defekty, které občas značí i počáteční zubní kaz. Pomáhá i v boji proti plaku. Fluorid sodný je však využíván mimo jiné jako jed na krysy a může působit dráždivě. Zubní pasty bez fluoru jsou navíc hojně doporučované při mnoha kožních problémech nebo onkologické léčbě.

Jakou roli hraje příchuť zubní pasty, třeba mentolová?

Mentol do zubních past výrobci rádi přidávají právě kvůli jeho chuti a schopnosti osvěžit dech. Mentol je terpen, který je běžnou součástí silice máty peprné. Pokud používáte pasty, které chutnají a voní mentolově, určitě vám osvěží dech a částečně působí i dezinfekčně. Jestliže však užíváte třeba homeopatika, je třeba se takovým zubním pastám vyhnout. Silně aromatické látky mohou účinky léku snižovat. Lidé, kteří preferují pasty s příchutí, mohou sáhnout třeba po těch s ženšenem.

HERBADENT Homeo bylinná zubní pasta s ženšenem. Obsahuje přírodní pěnidlo na bázi mandlí. Je vhodná k čištění zubů při léčbě homeopatiky, pro malé děti, které pastu polykají, při přecitlivělosti a alergii na fluor nebo mentol. Lékaři a lékárníci ji doporučují také těhotným a kojícím ženám, pacientům s kožními problémy nebo těm, kteří podstupují onkologickou léčbu.