Stomatologie

Stomatologie je obor zabývající se stavem dutiny ústní a okolních struktur.Váš zubní lékař tedy nesleduje pouze vaše zuby, ale i ústní sliznici, jazyk, slinné žlázy a tváře. Zubním kazem trpí více než 95% populace, jeho léčba a prevence tvoří největší podíl práce v zubních ordinacích.

Úplný zubní oblouk

Zuby mléčné a dospělé
Lidé mají zuby dětské (dočasné, mléčné) a zuby stálé - dospělé. Mléčné zuby se začínají objevovat po šestém měsíci věku dítěte a do tří let jich je prořezáno dvacet. V každé čelisti po čtyřech řezácích, dvou špičácích a dvou stoličkách.
Mléčné zuby jsou nesmírně důležité pro zdravý vývoj stálých zubů. Pokud se mléčné zuby kazí a musí být odstraněny, může to narušit vývoj stálých zubů. I dnešní době vidíme 2-3 leté děti s úplně zkaženými předními zoubky. Příčinou je podávání sladkých nápojů z kojeneckých lahviček. Anebo ještě horší zvyk - namáčení dudlíku do medu. 

Péče o dětské zuby musí začít v okamžiku jejich prořezání, tedy od šestého měsíce věku dítěte. Zpočátku stačí zoubky dítěti po každém krmení otřít vlhkou gázou anebo kapesníkem. Později si dítě začíná čistit zoubky samo, pod dohledem rodičů, kteří ale musí asi do věku šesti let dítěti zoubky sami dočistit. Zde hraji důležitou roli sociální návyk, když si dítě čistí zoubky společně s rodiči a zvykne si tak na pravidelnou péči. 

V šesti letech začínají dočasné zuby postupně uvolňovat místo stálým zubům. Tento proces výměny zubů trvá do 11-13 let. Objevují se stálé zuby - řezáky, pak stoličky, zuby třenové (premoláry) a špičáky. 
Věk ani pořadí prořezávání není úplně pevné, obvykle začíná první stálá stoličky a stálé řezáky, poté zuby třenové, špičáky a nakonec druhé stoličky. Třetí stoličky - zuby moudrosti - prořezávají mezi 17-25 rokem. V mnoha případech nevyrostou vůbec. 
Kompletní zuby dospělého člověka (bez zubů moudrosti) - celkem 28 zubů, 14 v každé čelisti. Od střední čáry to jsou 2 řezáky, špičák, 2 premoláry - zuby třenové a 2 moláry - stoličky. 

Během prořezávání zubů jsou nutné pravidelné šestiměsíční intervaly prohlídek u zubního lékaře, protože případné poruchy anebo nepravidelnosti v prořezávání jsou zjištěny včas a mohou být včas a úspěšně vyřešeny. Pokud zůstávají neléčeny, mohou způsobit funkční i estetické potíže

Zuby nejsou zkamene …

Zub v ústech je jako ledovec. Jen část je viditelná a mnoho zůstává pod povrchem. Na první pohled vypadá zub jako jednolitá struktura, ale skládá se z několika vrstev včetně cév a nervů. Velmi důležité je i okolí zubu, dásně a kostní lůžko.

Z čeho je zub?

Korunka zubu je ta část, která je viditelná nad dásní. S věkem se tato tzv. klinická korunka prodlužuje spolu s tím, jak ustupuje okolní dáseň. Korunka v užším slova smyslu, tzv. anatomická korunka, je pokryta sklovinou a s postupujícím věkem se mírně zmenšuje. Krček zubu tvoří rozhraní mezi korunkou a kořenem. Kořen drží zub v kosti - v horní anebo dolní čelisti. Každý typ zubu má odlišně tvarovaný kořen - u řezáků a špičáků mívají oválný průřez s jedním anebo dvěma kanálky, u zubů třenových a stoliček je kořenů více, a to od jednoho do tří, výjimečně více. Na konci kořene je malý otvor pro vstup cév a nervu do zubu. Sklovina je nejtvrdší tkání lidského těla, pokrývá korunku zubu. Její tvrdost umožní odolat velkým žvýkacím tlakům, přesto je zároveň křehká a tím zranitelná. Sklovina je průhledná, za barvu zubu je z větší míry odpovědná zubovina. Káva, čaj, kouření a špatná hygiena působí zbarvení - pigmentaci skloviny, které se dá jednoduše odstranit a vyleštit. Cement je tvořen materiálem mnohem měkčím než sklovina, a pokrývá povrch kořene. Do cementu jsou zakotvena vazivová vlákna, na druhé straně jsou upevněna do kosti, a drží zub v kostním lůžku. Zubovina (dentin) je tkáň velice podobná kosti. Tvoří většinu objemu zubu, nachází se pod sklovinu korunky i pod cementem kořene. Postupem času je na některých zubech obrousí sklovina a objevuje se právě žlutý dentin. Dentin je živý, obsahuje výběžky buněk i nervových zakončení z dřeňové dutiny. Dřeňová dutina (pulpa) je vnitřní prostor zubu, vyplněný pojivovou tkání s cévami a nervy. Do pulpy jsou přiváděny cévami živiny, díky kterým zub žije. Pulpa má část korunkovou a kořenovou. Při pokročilém zánětu zubní dřeně (pulpy) se kořenovými kanálky šíří infekce do okolní kosti a působní typický otok. Obvyklou léčbou je buď úplné odstranění infekce z celé dřeně anebo vytržení zubu.

 

Zdroj: www.ulekare.cz