Dentální hygiena, bělení zubů

MUDr. Helena Hanusová

Autor: MUDr. Helena Hanusová

Stomatologická ordinace Potěhy Ordinace se nachází v budově Obecního úřadu Potěhy. www.zubarcaslav.cz   Odborná zubní lékařka MUDr. Helena Hanusová…

Více o autorovi

Dentální hygiena

Dentální hygienu, která je důležitou součástí udržování zubního zdraví, kvalifikovaně provádí dentální hygienistka. Součástí prováděné dentální hygieny je odstraňování zubního kazu, prevence onemocnění parodontu, seznámení pacienta se správnou technikou čištění chrupu. V současnosti dentální hygiena úzce souvisí a navazuje na estetickou medicínu.Potřeba mít zdravé zuby má několik důvodů, jedním z nich je zpracování různorodé potravy, dále je to estetická stránka, protože nikdo neupoutá úsměvem se zkaženými zuby a třetí stejně podstatný důvod jsou finance. Dentální hygiena dutiny ústní totiž přijde pacienta mnohem levněji, než náhrada ztracených zubů. Protože náchylnost každého jedince k tvorbě zubního kamene je individuální, proto i nácvik čištění dutiny ústní je individuální, ale obecně lze konstatovat, že platí několik základních postupů, kterými se musí řídit všichni pacienti.Při návštěvě dentální hygienistky pacienta čeká nejprve vstupní vyšetření, které obsahuje anamnézu, kontrolu stavu chrupu a měkkých dásní, zhodnocení prováděné ústní hygieny, parodontologické vyšetření, zhotovení rentgenových snímků a vyhotovení fotodokumentace chrupu. Podle toho jaké jsou výsledky vyšetření je stanoven léčebný plán. Po odstranění zubního kamene pod i nad dásní dojde k odstranění pigmentace na povrchu zubu, které bývají způsobeny od pití kávy, kouření atd., dále následuje ošetření citlivých krčků, poslední fází je leštění chrupu a domluvení příští návštěvy.

Bělení zubů

Žádné zuby nejsou dokonalé bílé, vždy mají určitý odstín. Přirozená bělost zubů se obvykle stanovuje podle odstínu bělma očí, proto by nikdy neměl po bělení zubů vzniknout výrazný rozdíl mezi bělmem a barvou zubů. Bělení zubů je bezpečný chemický proces, který je prováděn v ordinaci stomatologa dentální hygienistkou. Před každým bělením je nutné vyloučit zubní kazy, narušení skloviny a opraveny nevyhovující výplně, stejně tak před bělením musí být zdravé dásně. Jen tak lze docílit požadovaného efektu bělení. Pro bělení zubů se v podstatě může rozhodnout každý člověk starší 18 let a také platí, že bělení s pomocí peroxidu vodíku nebo karbamid peroxidu, může provádět pouze zubní lékař nebo dentální hygienistka. Určitě se bělení nedoporučuje pacientům s alergií na některé složky bělícího prostředku, nelze zabarvit ani amalgámové nebo kovové výplně. Bělení by měly odložit i těhotné ženy až na dobu po porodu. Určitě se nedostaví bělící efekt u silných kuřáků, nikotin totiž snižuje účinky bělení i jeho trvanlivost.